بلک لایت چیست؟؟

شما دوستان عزیز بلک لایت یا همان چراغ سیاه را در مراسم و جشن ها، مراکز تفریحی و یا موزه های علوم  ممکنه دیده باشید. بلک لایت گاها باعث می شوند چیزهای دیگر مانند دندان و ناخن و یا لباس های سفید درخشان تر به نظر برسند یا در تاریکی روشن و درخشان میشوند.

آنچه مشترک همه آنهاست این است که آنها حاوی فسفر هستند.
فسفر ماده ای است که انرژی نورانی را جذب می کند و مجدداً آن را شکل عنوان نور مرئی منتشر می کند. دندانها و ناخنها حاوی فسفر به طور طبیعی هستند و بسیاری از مواد شوینده لباسشویی حاوی براق کننده های نوری مبتنی بر فسفر هستند که به گونه ای طراحی شده اند که لباسهای سفید شما را تأثیر می گذارد
شاید بتوان از بلک لایت به عنوان درخشندگی در تاریکی تعبیر کرد. (glow in dark)
به عنوان مثال اگر شما نور بلک لایت را به یک پوستر درخشان در یک اتاق تاریک بتابانید، پوستر بسیار درخشانتر و جالب به نظر می رسد. یا ممکن است شما کاغذهایی را دیده باشید که در نور عادی چیزی در آنها نوشته نشده باشد، اما وقتی آنها را زیر نور بلک لایت قرار می دهید، نوشته ها دیده شده و درخشان به نظر می رسند.

 

چشم های ما فقط می تواند نورهای مرئی را در طیف های رنگی مختلف از قرمز تا نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش را ببیند. محدوده طیف های بالاتر از بنفش نورهای فرا بنفش (ultraviolet) هستند، که ما نمی توانیم آنها را ببینیم.
یک لامپ بلک لایت نور UVA (Ultraviolet A) یا فرابنفش تولید می کند

 

تاریخچه بلک لایت :

تجهیزات بلک لایت در سال 1953 توسط ویلیام اچ بایلر دانشجوی رشته شیمی- فیزیک اختراع شد. لامپ سیاه در واقع همان لامپ های فلوئورسنت هستند که پوشش فسفر دار شیشه ای درون آن حذف شده و رنگ شیشه ها هم تغییر کرده است. انرژی بلک لایت بین سیصد تا چهارصد نانومتر است. رنگ های بلک لایت در اکثر مواقع به صورت سبز و نارنجی دیده نمی شوند بلکه با تابش نوری به آنها به رنگ های خاص تری تبدیل می شوند. به طور مثال لباس عروس در زیر بلک لایت به صورت سفید بسیار بسیار براق و پوست صورت به رنگ قهوه ای تیره و دندان ها بسیار سفید دیده می شود. بلک لایت با تابش به اجسام و اشیاء براق آنها را نورانی تر نشان می دهد. تابلو هایی که با رنگ های بلک لایت به وجود آمده اند بسیار زیبا و خاص هستند و در شب به زیبایی شان افزوده می شود. این تابلوها می توانند در هتل ها، ویلاها، اتاق خواب ها و… مورد استفاده قرار بگیرد.

و باعث میشه محیط اطرافتان زیبا و درخشان شود.

 

 

 تشخیص اسکناس جعلی با بلک لایت

 

حتما دستگاه های مخصوص دیدن خط های رنگی کوچک روی چک و اسکناس را دیده اید. این دستگاه ها هم نوعی بلک لایت محسوب می شوند که با استفاده از نور ماوراء بنفش، رنگ های بلک لایت را برای شما آشکار می کنند.
بیشتر رنگ های بلک لایت مواد غیرسمی بوده و به راحتی با آب و صابون شسته می‌شوند. همچنین می‌توانید .
با توجه به جذابیت دیداری رنگ های درخشانی که در نور سیاه دیده می شوند و مخصوصا اینکه با استفاده این رنگ ها هایی که در نور طبیعی دیده میشه متفاوت است و تزیین لباس ها و خوراکی ها با رنگ بلك لايت خوراکی، مهمانی ها را دیدنی تر می کند.

تماس با مدیریت